Jak przechowywać przedmioty na strychu

Napisane przez w mar 15, 2015 w Blog | 0 komentarzy

Jak przechowywać przedmioty na strychu

Chyba w każdym domu jest taki schowek, do którego trafiają wszystkie, nieużywane aktualnie przedmioty. Takie miejsce pozwala utrzymywać ład w mieszkaniu, a jednocześnie dobrze chroni naszą własność. Zazwyczaj w tym celu wykorzystujemy strychy, piwnice albo obszerne szafy, lądują tam zimowe buty, dekoracje świąteczne czy zabawki. Jeśli nie dysponujemy dużą przestrzenią, zwracamy szczególną uwagę na to, by wszystko jak najlepiej poukładać i rozmieścić, by maksymalnie wykorzystać każdy milimetr. W ten sposób nawet niewielka ilość miejsca może się okazać przydatna – ważna jest dobra organizacja.

W przypadku małych schowków istotne staje się też właściwe zabezpieczenie każdego przedmiotu, tak aby nie uległ zgnieceniu, pęknięciu czy porysowaniu. Każde uszkodzenie może sprawić, że dana rzecz zniszczy się i stanie się bezużyteczna. Jak temu zapobiec? Oczywiście warto dokładnie przemyśleć, co i jak zapakować, a następnie zgromadzić wszelkie niezbędne materiały. Do przechowywania najlepsze są kartony, jednak ich wadą jest to, że zajmują sporo miejsca, a przestrzeń w ich wnętrzu rzadko kiedy jest całkowicie wykorzystana. Zazwyczaj przedmioty o podobnym zastosowaniu i przeznaczeniu umieszczamy w jednym pudełku, resztę miejsca pozostawiając wolną. Aby nie powstawały takie pustki, warto zastosować materiały bardziej elastyczne, a jednocześnie dobrze chroniące przedmiot.

Do owinięcia drobnych przedmiotów najlepiej wykorzystać tekturę falistą. Jest to materiał niedoceniany, a bardzo praktyczny. Dwie warstwy papieru, przedzielone tunelikami świetnie amortyzują drobne wstrząsy, chronią przed zgnieceniem i zadrapaniami. Można jej także użyć jako wyściółki na przykład skrzyni, do której następnie włożymy stare podręczniki czy czasopisma. Tektura absorbuje wilgoć, nie dopuszczając jej do przedmiotów, które okrywa. Jeśli zamierzamy wykorzystać ją w piwnicy, dobrze jest regularnie sprawdzać, czy nie nawilgła do tego stopnia, by doszło do zamoczenia przechowywanej rzeczy. Tektura osłoni również przed kurzem i pajęczynami.

Jeśli zależy nam, by kilka przedmiotów utrzymać w jednej paczce, możemy sięgnąć po folię stretchową. Jej rozciągliwość to największy atut. Lekko naciągając rolkę, można owinąć na przykład włożone jedna w drugą doniczki, dzięki czemu nie będą się przemieszczały i uszkadzały. Stretch stanowi też zabezpieczenie przed dostępem wody, a nawet substancji tłustych, takich jak smary czy oleje. Folia bąbelkowa z kolei posłuży nam do ochrony najdelikatniejszych przedmiotów – bibelotów, ozdób choinkowych i bombek.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *