Jak właściwie zabezpieczyć przesyłkę?

Napisane przez w lut 2, 2014 w Blog | 0 komentarzy

Jak właściwie zabezpieczyć przesyłkę?

O bezpieczeństwo przesyłki możesz zadbać tylko w momencie pakowania i wysyłki, a doręczenie jej uwarunkowane jest już jakością usług wybranego doręczyciela. Dlatego ważne jest zadbanie o każdy szczegół, aby mieć pewność, że przesyłka dotrze do celu – nawet w przypadku ewentualnych komplikacji.

Bezpiecznie zapakuj paczkę do wysyłki

Wybierz odpowiedniej wielkości i grubości karton. Twoim celem jest, aby przedmioty przeznaczone do przesyłki dotarły w nienaruszonym stanie. Dlatego to opakowaniem musisz ochronić je przed wstrząsami, wilgocią, ewentualnym stłuczeniem czy zabrudzeniem. Jeżeli przesyłasz delikatne lub kruche artykuły – użyj folii bąbelkowej. To doskonały amortyzator. Każdy przedmiot oddzielnie owiń kilkakrotnie folią, a później oklej taśmą pakową/samoprzylepną i ułóż w bezpiecznej od siebie odległości. Do sprzętów AGD czy RTV staraj się wykorzystywać oryginalne opakowania. Profilowane panele unieruchomią sprzęt i zabezpieczą go przed mechanicznymi urazami. Jeżeli nim nie dysponujesz, znajdź sposób na osiągnięcie tego samego efektu, czyli znów sprawdzi się folia bąbelkowa i taśma. Wypełnij wolną przestrzeń styropianem lub poduszkami powietrznymi. Ułóż zawartość paczki tak, aby nie przywierała bezpośrednio do ścian opakowania – na dnie umieść najgrubszą warstwę wypełniacza. Jest to sposób na dodatkową amortyzację oraz ochronę zawartości przesyłki w przypadku zniszczenia pudełka. Przed jej zamknięciem sprawdź jeszcze, w jakim stopniu wyczuwasz w niej ruch – im stabilniejsza jest jej zawartość tym lepiej. Zaklej pudełko na wszystkich łączeniach (u góry i u dołu) szeroką taśmą pakową/samoprzylepną.

Pamiętaj o ważnych informacjach

Wyraźnie zaadresuj przesyłkę (podaj pełny i poprawny adres). Dane przetrwają wszystkie etapy wysyłki, jeżeli skorzystasz z markera lub wydrukujesz arkusz i wykorzystasz specjalną folię samoprzylepną. Wewnątrz opakowania również pozostaw dodatkowe informacje adresowe oraz kontaktowe. Jeżeli zawartość paczki jest bardzo wartościowa lub krucha, z dwóch stron pudełka pozostaw wyraźny komunikat lub samoprzylepną etykietę typu: „Uwaga szkło!” czy „Ostrożnie. Nie rzucać”.

Zadbaj o warunki dostarczenia paczki u doręczyciela

Wybierz sprawdzonego i pewnego doręczyciela. Dokładnie wypełnij list przewozowy! Jeżeli zawartość paczki jest wysokiej wartości (lub możesz ją dokładnie zdefiniować), pozostaw o tym jasną informację. Oznacza to, że wysyłając sprzęt AGD lub RTV należy podać pełną nazwę i numer artykułu. Kieruj się myślą, że podczas ewentualnej reklamacji usług doręczyciela wymagane będzie uzasadnienie, a więc udowodnienie roszczeń o wysokość odszkodowania. Pamiętaj o odebraniu potwierdzenie nadania paczki z numerem przewozowym. Dzięki niemu możesz śledzić trasę przesyłki i kontrolować jej przebieg.

Większość doręczycieli zapewnia ubezpieczenie paczek o ustalonej wartości, o czym znajdziesz informacje w cenniku usług danej firmy. Jednak jeżeli zawartość pakunku jest wyjątkowo wartościowa, możesz wykupić dodatkowe ubezpieczenie.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *