Jak zabezpieczyć meble drewniane

Napisane przez w lut 24, 2015 w Blog | 0 komentarzy

Jak zabezpieczyć meble drewniane

Drewniane meble wyglądają pięknie w każdym wnętrzu, dodają mu charakteru i smaku. Są też niezwykle praktyczne i wytrzymałe, nie zużywają się tak szybko jak te wykonane z płyt wiórowych czy innych tworzyw. Mają również niepowtarzalny styl, ponieważ każdy z nich jest inny. Aby ich wyglądem cieszyć się jak najdłużej, warto wiedzieć, jak prawidłowo o nie zadbać.

Meble służące do przechowywania odzieży są szczególnie narażone na wszelkiego rodzaju uszkodzenia – otarcia, obicia, zadrapania czy odbarwienia. Są często używane, więc trzeba o nie dbać regularnie. Oczywiście oprócz preparatów konserwujących i zabezpieczających przyda się też stary jak świat sposób chronienia, zwłaszcza półek. Zanim włożymy ubrania do szafy czy komody, warto wnętrze wyściełać specjalnie do tego celu przygotowanym papierem. W sprzedaży są dostępne arkusze papieru zapachowego czy kolorowego, który również nieco ożywi naszą szafę. Tego typu materiały mają jednak dwa mankamenty – po pierwsze są dość kosztowne, a po drugie – delikatne. Czasami wystarczy, wyjmując ubranie, zahaczyć suwakiem o papier, by go rozedrzeć i zniszczyć. Poza tym nie każdy lubi intensywny zapach czy to róży, czy też innych kwiatów i owoców wnikający w odzież.

Rozwiązaniem pośrednim jest wyłożenie szafy tekturą falistą. Jest to materiał bardzo wytrzymały – nie uszkodzą go nawet wyjmowane w pośpiechu dżinsy – a zarazem bardzo elastyczny i miękki. Można go dobrze dopasować do kształtu szuflady i półki. Producenci sprzedają go w rolkach o różnej szerokości, więc dodatkowo nie trzeba się kłopotać o docinanie, które nie zawsze wychodzi równo. Docięte maszynowo i wykończone krawędzie nie strzępią się i nie nadrywają. Wybierając rolkę o szerokości 30 cm, wykorzystamy ją do komody, zaś tę o szerokości 50 cm – do każdej szafy ubraniowej. Jednak to nie wszystko – tektura ochroni równie dobrze szafki kuchenne. Jeśli chcemy uniknąć nieestetycznych zarysowań spowodowanych częstym wysuwaniem ciężkich garnków, możemy dno szafki wyściełać tekturą. Taki zabieg ma jeszcze jeden plus – unikniemy hałasowania podczas chowania i wyjmowania naczyń.

Tektura falista świetnie chroni meble nie tylko przed rysami, ale i przed wilgocią, więc można ją stosować także w szafkach na obuwie. Warto jednak pamiętać o częstym wymienianiu materiału, aby mokry nie zalegał w meblach. Oczywiście tektura przyda się i w pawlaczu, i na regale w piwnicy, gdzie odizoluje przechowywane przedmioty od podłoża. Takie wykorzystanie tego materiału do pakowania jest rozwiązaniem bardzo ekonomicznym. Rolka tektury kosztuje niedużo, a starcza na długo. Na rolkę o szerokości 50 cm i długości aż 50 m.b. nie wydamy więcej jak 20 zł.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *