Koperty białe czy szare?

Napisane przez w wrz 4, 2014 w Blog | 2 komentarze

Koperty białe czy szare?

Koperty towarzyszą nam od lat, pomagając w prowadzeniu korespondencji, przechowywaniu dokumentów oraz wielu innych zadaniach.

Koperty są dostępne w wielu różnych rozmiarach. Wśród nich znajdują się rozmiary: DS LK, C6, C5, C4, B5, B4, B5 RBD, C4 RBD – dzięki temu kopertę można idealnie dopasować do naszych potrzeb. Można je również podzielić na szare oraz białe (dostępne są również ozdobne koperty kolorowe). Te pierwsze są tańsze, jednak nie okazują się odpowiednie w każdej sytuacji. Te wykonane z białego papieru okazują się natomiast bardziej eleganckie, a  przez to uniwersalne.

Białych kopert używa się przede wszystkim do korespondencji. Z tych najmniejszych korzystamy przede wszystkim wtedy, kiedy przesyłamy rachunki, krótkie listy, kartki z życzeniami z okazji Bożego Narodzenia, Wielkanocy bądź urodzin, a także zaproszenia na ślub czy na chrzciny. Do nieco większych kopert wkładamy listy liczące kilka, a nawet kilkanaście arkuszy papieru. Największe koperty mogą przydać się wtedy, gdy przesyła się w nich czasopismo, gazetę bądź książkę.

Białe koperty mogą też być z powodzeniem stosowane w biurze. Tam jednak mogą je także zastąpić tańsze, szare koperty. W kopertach można przechowywać różnego rodzaju dokumenty, jak rachunki, faktury, dane na różne tematy, zdjęcia. W kopertach przechowuje się również kartoteki pacjentów w przychodniach zdrowia oraz w szpitalach. Małych, szarych bądź białych, używa się w bibliotekach do przechowywania kart czytelniczych.

Większą ilość kopert można przechowywać w szufladach, a także w kartonach. Warto je odpowiednio opisać i podzielić wedle jakiejś zasady, na przykład alfabetycznie, co ułatwi znalezienie odpowiedniej koperty.

Udogodnieniem, w jakie są zaopatrzone koperty  okazuje się pasek kleju, który pozwala szybko i sprawnie zamknąć kopertę i zabezpieczyć zarówno przed wścibskim wzrokiem, jak też przez wypadnięciem ze środka tego, co znajduje się wewnątrz. Paski kleju są używane głównie do korespondencji. W biurach i różnego rodzaju instytucjach raczej nie zakleja się kopert, gdyż znajdujące się w środku dokumenty wielokrotnie się wyjmuje i wkłada z powrotem.

Czasami paskiem kleju pokryte są dwa brzegi zamknięcia koperty. Kiedy indziej zaś klej pokrywa tylko jeden pasek. Wówczas musimy ów pasek polizać, aby skleił się z pozostała częścią koperty. Takie rozwiązanie od pewnego czasu uważane jest jednak za mało higieniczne. W związku z tym koperty z zamknięciem tego typu produkowane są coraz rzadziej. Obecnie producenci preferują umieszczanie pasków kleju na brzegach obu kopert.

 

 

2 komentarze

  1. Popieram. Wpisbardzo dobry na dobrym poziomie. Pozdrawiam

  2. Fajny i przydatny artykuł i ogólnie blog merytoryczny. Polecam. Pozdrowienia .

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *