Listy pod kontrolą

Napisane przez w cze 1, 2015 w Blog | 0 komentarzy

Listy pod kontrolą

Wydaje się sprawą banalną wysłanie listu czy zaproszenia. Okazuje się jednak, że często mamy problem z właściwym zaadresowaniem listu czy dobraniem odpowiedniej koperty do listu czy zaproszenia. Kilka wskazówek odnośnie właściwego adresowania i doboru kopert do zawartości pozwoli uniknąć na przyszłość pomyłki czy nawet nietaktu.
Zaczynając od najprostszego – listu i jego adresowania – należy wspomnieć o tym, gdzie umieścić dane swoje jako nadawcy listu, a gdzie dane odbiorcy. Kiedyś zwyczajowo swoje dane wpisywało się na części zamykającej kopertę, a dane odbiorcy na odwrocie. Dziś odeszło się od tej formy na rzecz bardziej czytelnej dla kurierów. Otóż dane swoje jako nadawcy należy napisać w lewym górnym rogu koperty. Trzeba pamiętać, żeby wpisać oprócz pełnego imienia i nazwiska również dokładny adres wraz z kodem pocztowym, co w razie gdyby przesyłka nie doszła do adresata, pozwoli poczcie zwrócić nam list. Dane adresata powinno napisać się po tej samej stronie koperty, co dane nadawcy, tylko w prawym dolnym rogu. Dla zachowania estetycznej formy, należy dane adresata wpisać na tyle wysoko, by bez trudu zmieściły się na kopercie. Żeby przesyłka doszła bez trudu do adresata, należy wpisać jego pełne imię i nazwisko, adres wraz z kodem pocztowym i miasto. Układ dany powinien wyglądać w następujący sposób: w pierwszej linijce imię i nazwisko, w drugiej ulica wraz z numerem oraz numer lokalu, a w trzeciej linijce kod pocztowy i miasto. Jeśli list wysyłamy zza granicy, to koniecznie trzeba pamiętać o dopisaniu poniżej miasta nazwy kraju. W przypadku listów do Polski trzeba napisać Poland.
Warto też pamiętać o zwrotach grzecznościowych umieszczonych przed imieniem i nazwiskiem odbiorcy.
Jeśli wysyłamy list jako firma, w miejscu nadawcy można przystawić pieczątkę firmy z jej danymi adresowymi.
Istotne jest też, w jakiej kopercie wysyłamy list. Koperta powinna być przede wszystkim estetyczna, dobrana do rodzaju zawartości. Zwykłe listy można wysyłać w typowych kopertach, o zwykłych wymiarach. Pojedyncze dokumenty można złożyć w poprzek na trzy części, nie zaginając mocno dokumentu i włożyć do podłużnej koperty. Natomiast dokumenty złożone z wielu stron najlepiej przesyłać w dużych kopertach, o wymiarze takim jak przesyłany dokument, co po pierwsze zapewni to, że dokumenty zmieszczą się, a po drugie nie zniszczą się i nie pogniotą.
Jeśli natomiast wysyłamy zaproszenie, warto wybrać kopertę ozdobną, w jasnym kolorze. Często do zaproszeń dołączane są koperty, nawiązujące swoim wyglądem do zaproszenia. Gdyby jednak takie koperty nie były dołączone najlepiej zdecydować się na białą, zwykłą kopertę. Taka klasyka zapewni zawsze estetyczny wygląd listu.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *