Ocieplanie donic na zimę

Napisane przez w lis 5, 2014 w Blog | 0 komentarzy

Ocieplanie donic na zimę

Pierwsze chłodne poranki i przymrozki dają o sobie znać, a my zapominamy o naszych kwiatach, które trzymamy na balkonach i tarasach. Nie zawsze mamy możliwość schowania ich na czas zimy. Niekiedy uniemożliwia to spory rozmiar donicy i jej ciężar, dlatego konieczne jest ocieplenie jej tam, gdzie stoi na co dzień.

Specjaliści zalecają, aby okrywać rośliny przed mrozami, a tuż po przymrozkach. Hartuje to zieleń i daje jej sygnał do zapadnięcia w zimowy sen. Co wykorzystać do okrycia donicy? Doskonałym sposobem, który sprawdza się od lat, jest zastosowanie folii lub mocnej i grubej tektury.

Szczególną opieką warto otoczyć winogrona, które wiele osób uprawia w przydomowym ogrodzie lub nawet na balkonie. Wystarczy do tego odpowiednio duża donica, właściwa ziemia i zdrowa sadzonka. Jeśli posiadamy winogrona, możemy przykryć je na czas mrozów agrowłókniną. Dobrym rozwiązaniem jest tez wykorzystanie tekstury falistej. Zapewni ona odpowiednią temperaturę i uchroni korzenie przed przemarznięciem. Dzięki temu ratujemy swoje winogrona i pozwalamy im pięknie kwitnąć w następnym sezonie.

Ocieplanie wystających części roślin zwykle wykonuje się z użyciem agrowłókniny, ponieważ przepuszcza ona światło i powietrze. Warto jednak rozważyć też folię bąbelkową, jaką stosują niektóre osoby. Pamiętajmy jednak, że folia nie przepuszcza powietrza, dlatego konieczne jest zachowanie odstępu pomiędzy folią a gruntem. Dzięki temu zapewniamy szczeliny, którymi powietrze może swobodnie przepływać. Folię bąbelkową można wykorzystać przy roślinach, które posiadają stelaż. Rozpościeramy ją na nim i uzyskujemy skuteczną oraz bezpieczną dla rośliny ochronę przed mrozami.

Folię wykorzystujemy też do zabezpieczenia donicy, którą tworzymy samodzielnie. Głównie są to donice drewniane, które możemy zrobić chociażby z palet. Wykładamy je folią, aby woda nie uciekała. W okresie zimowym warto obłożyć donice tekturą, która umożliwi odpowiednią temperaturę i zapobiegnie zniszczeniu korzeni przez mróz. Wszystkie donice warto postawić w pobliżu ściany, aby osłaniała je przed wiatrem. Tam tez zwykle jest nieco wyższa temperatura, niż chociażby na środku balkonu.

Aby mieć pewność, że ozdoby naszych balkonów oraz tarasów przetrwają bezpiecznie mroźne miesiące, warto już podczas pierwszych przymrozków zaopatrzyć się w tekturę i folię bąbelkową. Dzięki temu będziemy w stanie zabezpieczyć zieleń w odpowiednim momencie i uchronić winogrona, byliny czy cyprysiki przed uszkodzeniem wskutek zbyt niskich temperatur.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *