Robimy porządki. Jak przechowywać rzeczy?

Napisane przez w maj 29, 2014 w Blog | 0 komentarzy

Robimy porządki. Jak przechowywać rzeczy?

Żyjemy w dobie konsumpcji – kupujemy coraz więcej, nasze półki i szuflady uginają się pod ciężarem kolejnych rzeczy. W końcu przychodzi jednak moment, kiedy mieszkanie okazuje się za małe, a poziom zagracenia przyprawia nas o ból głowy. A że niespecjalnie lubimy rozstawać się z naszą własnością, to zamiast się jej pozbyć, wolimy ją schować w bezpieczne miejsce, skąd w każdym momencie będziemy ją mogli wyciągnąć. Dlatego tak chętnie pakujemy wszystko w reklamówki, worki bądź kartony i wynosimy do piwnicy, na strych, do garażu czy też komórki.

Po pierwsze, nie zniszczyć

Największym błędem, jaki możemy wówczas popełnić, jest nieodpowiednie zabezpieczenie rzeczy. Nawet, jeśli wydaje nam się, że ułożonym w kartonie książkom nic nie zagraża, bo przecież nie mają jak się zabrudzić czy pognieść, to wrażenie to jest mylne. Wystarczy bowiem odrobina wilgoci, by z biegiem czasu kartki zmiękły, pofalowały się i straciły na wyglądzie. Kontakt z promieniami słonecznymi, wdzierającymi się przez okno, spowoduje z kolei wyblaknięcie tak hołubionych przez nas niegdyś okładek.

Podobnie jest z innymi rzeczami. Wszelkiego rodzaju dekoracje, zwłaszcza szklane czy porcelanowe, podatne są na każdy ruch i dotknięcie. Jeśli po upływie kilku miesięcy czy lat będziemy robić w naszym składziku porządki, istnieje duże prawdopodobieństwo, że zapomnimy, co gdzie umieścimy i – jeśli nie będziemy przekładać rzeczy z najwyższą starannością – szybko coś stłuczemy, oszczerbimy bądź pognieciemy.

Płyty z kolei ulegać mogą zarysowaniu, a biżuteria – gubić się. Dlatego podstawą jest tutaj mądre, efektywne przechowywanie. Jak się do niego zabrać?

Pakuj mądrze

Do przechowywania drobnych rzeczy, które mogą się rozproszyć, takich jak wszelkiego rodzaju biżuteria, guziki czy spinki, świetnie nadają się woreczki strunowe. Lekkie, estetycznie wykonane i tanie torebki z polietylenu są przezroczyste, dzięki czemu od razu widzimy ich zawartość. Sięgając po nie mamy pewność, że zabezpieczą nasze rzeczy – zarówno drobne przedmioty, jak i dokumenty – przed rozproszeniem, zagubieniem czy zabrudzeniem. Wygodne, strunowe zamknięcie umożliwia natomiast ich wielokrotne użycie.

Do zapakowania większych przedmiotów, zwłaszcza delikatnych, takich jak płyty czy szkło, doskonale nada się folia bąbelkowa. Stanowi ona nie tylko skuteczny izolator od czynników zewnętrznych, ale i amortyzator, który ochroni nasze rzeczy w razie jakichkolwiek poruszeń czy upadków. Tektura falista oraz folia typu stretch z kolei przydadzą się do ochrony przedmiotów o największych rozmiarach, takich jak obrazy czy meble. Dzięki zastosowaniu tego typu materiałów ochronnych będziemy mieć pewność, że naszym rzeczom nic nie zagrozi.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *