Tektura falista, jak wykorzystać ją w ogrodzie?

Napisane przez w mar 3, 2015 w Blog | 0 komentarzy

Tektura falista, jak wykorzystać ją w ogrodzie?

Piękne ogrody zachwycają bez mała wszystkich – nie tylko amatorów roślin, ale także laików w tym temacie. Kunsztowny układ kwiatów, bogactwo kolorów i zapachów działają na nasze zmysły. Osiągnięcie odpowiedniego efektu wymaga jednak wielkiej troski i dużego nakładu pracy. Dbanie o rośliny to również szeroka wiedza na temat ich potrzeb i wymogów. Aby kwiaty i krzewy mogły jak najdłużej cieszyć nasze oczy, koniecznie trzeba poświęcić im też swój czas.

Jeśli dopiero planujemy założenie ogrodu – niezależnie od tego, czy będzie on duży, czy mały – warto już zawczasu zgromadzić pewne informacje na temat tego, jak pielęgnować różne typy roślin. Część z nich może przez cały rok znajdować się na dworze, ponieważ jest odporna na zmienne warunki pogodowe, jak i na ujemne temperatury. Są jednak i takie rośliny, najczęściej te pochodzące z ciepłych stref klimatycznych, które lepiej przechować zimą we wnętrzu albo chociaż osłonić przed mrozem i śniegiem za pomocą chochoła. To ostatnie rozwiązanie jest niezwykle skuteczne, pomaga uchronić roślinę przed gwałtownymi skokami temperatury – największym jej zagrożeniem.

Co jednak możemy zrobić, gdy nie mamy pod ręką wiązek słomy, którymi moglibyśmy owinąć nasze róże, piwonie czy hortensje? W takiej sytuacji najlepiej zastosować rozwiązanie awaryjne i wykorzystać materiały łatwo dostępne. W roli takiego nowoczesnego chochoła świetnie sprawdza się tektura falista. Powinna ona stanowić pierwszą, najbliższą roślinie warstwę. Ją z kolei należałoby dodatkowo okryć workiem jutowym albo matą słomkową, którą można bez problemu znaleźć w sklepie ogrodniczym. Całość należy obwiązać sznurkiem, aby nasza konstrukcja nie rozsypała się na przykład pod wpływem wiatru.

Tektura falista dobrze zabezpiecza roślinę ze względu na swoją budowę. Jest to mianowicie materiał dwuwarstwowy, z równolegle rozmieszczonymi kanalikami. Dzięki temu wykazuje dobre właściwości izolujące – utrzymuje stałą temperaturę we wnętrzu chochoła. Jest jednak na tyle elastyczny, że bez problemu można go zgiąć, nie martwiąc się o to, że zostanie potargany. Tektura jest również wystarczająco delikatna, by nie uszkodzić gałązek krzewu czy kwiatu. Wybierając tekturę na osłonę roślin, warto zdecydować się na tę o szerokości 120 centymetrów. Arkusz o takich wymiarach posłuży nam do owinięcia nawet całkiem wysokich krzewów i pnączy, na przykład róż pnących, akebii czy wisterii. Warto przy tym pamiętać, że wiele ciepłolubnych roślin może jeszcze wymagać dodatkowego zabezpieczenia korzeni. W tym celu najlepiej wykorzystać po prostu ziemię do kwiatów – roślinie przy nasadzie należy utworzyć kopczyk, który nie pozwoli jej przemarznąć, gdy chwycą silne mrozy lub gdy zima będzie bezśnieżna.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *